19. 07. 2019
04071 м. Київ, а/с 110
тел/факс (044) 207-12-58
тел.моб   (066) 346-08-46
home1 search contacts

Мрія роботодавця

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon
У кризу слабка стать виявилася сильнішою: жінки рідше втрачали роботу і швидше знаходили нову. За даними Держкомстату, за 9 місяців 2009 року безробітних чоловіків було в півтора рази більше, ніж представниць прекрасної статі (оцінка за методологією МОП). Цифри незвичні.

Ще в 2008-му різниця майже не відчувалася - рівень безробіття серед жінок становив 6,1%, серед чоловіків - 6,6%.

Очевидно, що галузі, де традиційно більше чоловіків, під час економічного спаду постраждали значніше. Масові скорочення провели, наприклад, промислові підприємства та будівельні компанії. Але позбувалися і від адміністративного персоналу, маркетологів, менеджерів з персоналу, рекламістів і фахівців з PR, серед яких більшість жінок. Тож ця версія лише частково пояснює статистику, а шукати основні причини слід в іншому.

Жінки завжди були скромніші у своїх вимогах, тому їх кандидатури виявилися найбільш придатними під час кризи. Пані менш вимогливі до головного – до  розмірів зарплат. Різниця в оплаті праці чоловіків і жінок в Україні, за оцінкою директора по країнах СНД компанії World Staff Віталія Михайлова, зазвичай досягає 10-40% залежно від галузі та посади. Чим вище позиція жінки, тим більше розрив і, на жаль, не на користь слабкої статі. За словами генерального директора керівної компанії Brain Source International Андрія Крівокоритова, різниця в доходах на топових посадах збільшується до 50%. Серед кандидатів з зарплатними очікуваннями до $500 на місяць близько 60% - жінки, а понад $5 тис. - їх лише 10%.

Роботодавець впевнений, що жінка не так мотивована на кар'єрний ріст, а значить, їй можна платити менше. Представниця прекрасної половини людства, у свою чергу, при таких низьких очікуваннях втрачає стимул рости далі. Ще на початку 1970-х років цю закономірність виявили майбутні нобелівські лауреати Едмунд Фелпс і Кеннет Ерроу. Однак, на думку комерційного менеджера компанії Hudson Олексія Долгих, роботодавець не має на меті запропонувати здобувачці меншу зарплату: самі жінки часто бояться озвучити на переговорах великі цифри. До того ж для слабкої статі гроші - не завжди основний мотивуючий чинник при виборі місця роботи.

Гнучкість жінок у питаннях оплати праці під час кризи проявилася особливо яскраво. За даними експертів, у листопаді 2007 року очікування представниць спеціальності "менеджер з продажів" були на 9% менше, ніж у чоловіків, за аналогічний період 2008-го - вже на 11%, а в останній осінній місяць 2009-го - на цілих 20%.

Впевненість у завтрашньому дні - ось головний стимул лояльності до роботодавця. Жінка не може собі дозволити перечекати кризу, не маючи нехай невеликого, але стабільного доходу. Жінка мислить конкретно: сьогодні потрібно заплатити за дитячий садок, завтра - за комунальні послуги. Неважливо, що зараз вона погоджується на менш привабливі умови, головне, що вона працює і отримує гроші, а значить, може вирішити цілком конкретні завдання.

Чоловікам набагато легше прийняти рішення про звільнення, якщо робота їх більше не влаштовує. При цьому питання престижу та статусності посади займає їх набагато більше. Жінки ж традиційно менш амбітні. Серед кандидатів, які тільки розпочинають свій кар'єрний шлях, кількість чоловіків і жінок однакова, а претендентів-чоловіків на позиції управлінців у чотири рази більше. Кандидатки "губляться", слідуючи вгору кар'єрними сходами.

У цілому для жінок активний кар'єрний ріст рідше є частиною особистої зони комфорту. Сильна стать виразніше бачить розвиток своєї професійної кар'єри. Як правило, чоловіки не хочуть затримуватися на одній позиції більше року, а жінки, навпаки, часто згодні чекати підвищення довго.

Втім, як показало дослідження компанії Hudson, все більше жінок пробивається на вершину корпоративної ієрархії. Їх відсоток в раді директорів 300 найбільших європейських компаній зріс з 8% в 2004 році до 9,7% у 2008-му. "Для жінок завжди існувала певна межа у кар'єрі, і вирватися із середнього в топ-менеджмент, як і раніше, вдається небагатьом", - визнає Олексій Долгих.

Бізнес від просування жінок, схоже, тільки виграє. У 2007 році Catalyst проаналізували дані 500 найбільших американських компаній за розміром виручки в 2001-2004 роках. Виявилося, що в чверті компаній з найбільшим відсотком жінок в раді директорів прибутковість капіталу на 53% вище, ніж у чверті компаній, де жінок найменше.

При цьому обмеження можливості кар'єрного росту жінок і зарплатна дискримінація може призвести до вельми небезпечних економічних проблем, а саме: збільшення частки економічно неактивного населення працездатного віку. Чим загрожує така тенденція? Як запевняють економісти: втратами у ВВП. Чиказький економіст Алвін Янг підрахував, що бурхливий розвиток країн Південно-Східної Азії в 1966-1990 роках приблизно на чверть зобов'язаний жінкам, що поповнили робочу силу.

Джерело: Державна служба зайнятості


Newer news items:
Older news items:

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Останні новини

Курси валют

 

 

Календар

< березня 2010 >
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31